Kas “court” tähendab kohust või väljakut?

Kohtuistung korvpalliväljakul

Pilt on loodud korvpallijooni mittetundva tehisaru poolt

Milline inglisekeelne sõna tähendab nii “kosimist” ja “kurameerimist”, kui ka “õnnetusele kaasa kutsumist”? Kas “court” tähendab “väljakut” või “kohust”? Mis moodi võitis Court.ee “kohtus Eesti kohtusüsteemi” ning kuidas muutis Courtland OÜ Eesti seaduste edaspidiseid tõlgendusi? Kas tulevikus kohtume in court یا at court(.ee)

Millised tähendused on sõnal “court”?

Court.ee domeen registreeriti Mõnusad Elamused OÜ poolt 2020. aasta septembris eesmärgiga hakata pakkuma korvpalli ja teiste spordiväljakute katteid ning -varustust. Kui 2021. aastal soovis Mõnusad Elamused OÜ muuta ärinime Court OÜ-ks ei läinud nimemuutus äriregistris läbi, kuna sõnal “court” on inglise keeles rohkem kui kaks tähendust, millest tuntuimad on “kohus” ja “väljak”. 

Google translate andmetel võib inglisekeelne sõna “court” lisaks tähendada ka “kuningakoda”, “õu” ja “õukond”, aga ka “kosima”, “kurameerima”, “peibutama” ning isegi “õnnetust kaela kutsuma”. See, et inglise keeles on sõna, mis erinevates lausetes võib tähendada nii “kurameerimist“, kui “õnnetuse kaasa kutsumist” on lõbus teadmine ka viktoriinide koostajatele. Kaks näidet: 

  • “He decided to court her for months with flowers and romantic gestures before finally asking her to marry him.”
  • “To ignore the safety warnings is to court disaster.”

Kuigi Court OÜ nime alt saadetud arved oleks tulevikus saanud ilmselt kiiremini tasutud, leppisime Tartu Maakohtu registriosakonna otsusega, et see nimi ei sobi kohe mitte, kuna “court” tähendab ka “kohust”. Oleks siiski võinud vaielda, kuna äriregistris on alates 2013. aastast ettevõte nimega Hukuman OÜ ja “hukuman” tähendab 44 miljoni filipiinlase keeles “kohust”.

Courtland OÜ kohtuvõit

2024. aasta märtsis sai registriosakond taotluse registreerida uus ettevõte nimega Court.ee OÜ. Taotlust ei rahuldatud samal põhjusel nagu varasemat nimemuudatuse soovi. Kuigi vaidlemiseks oli sel korral põhjust rohkem, ei hakanud me seda tegema, vaid valisime uueks ärinimeks Courtland OÜ. Eeldasime, et selle nimega probleeme ei teki ning reserveerisime ka domeenid courtland.ee و courtland.eu.

Kui ka Courtland ei sobinud ja seekord põhjusel, et samanimeline linn on kuskil USA-s (Äriseadustiku  § 12. lg 5 nõuab sel juhul koha nimest eristavat täiendi lisamist), siis esitasime kümnete näidetega määrusvaide, milles mainisime, et Courtlandi nimeline ettevõte on ka kunagi varem Eestis tegutsenud ning näiteks Portlandi-nimelisi ettevõtteid on olnud lausa kaks. Kohtunikuabi pidi saadetud põhjendustega kas leppima või otsuse tegemiseks kohtunikule need edastama. Kohtunikuabi valis viimase variandi. 

28. märtsil 2024 sai Court.ee “kohtu vastu kohtuvõidu”, kus Tartu Maakohtu kohtuniku otsusel tuleb Äriseadustiku  § 12. lg 5 mõista edaspidi järgmiselt: 

  • Ärinimes ei tohi kasutada teiste riikide nimesi, näiteks “Läti OÜ”, “Austraalia OÜ” jne. 
  • Ärinimes ei tohi kasutada Eesti haldusüksuseid, näiteks “Rakvere OÜ”, “Orissaare OÜ” jt. 

Kaasus lahendab ka tänased olukorrad, kus mitukümmend Eesti ettevõtet kasutab mõne välisriigis oleva haldusüksuse nime.

Kohtuniku otsus realiseerus Äriregistris meeldejääval kuupäeval ehk Courtland OÜ registreeriti ametlikult 2. aprillil 2024 (2.4.2024).

I will see you @ court

Kokkuvõttes oli see õnneliku lõpuga lugu asjaosalistele siiski meeldejääv ja lõbus. See andis oma panuse ka seaduste edaspidisele tõlgendamisele ning võimaldas kirjutada selle artikli, mille sa oled nüüd lõpuni lugenud. Juhime tähelepanu, et inglisekeelses sõnamängus tähendab väljend “I will see you at court“, et ma kohtun sinuga (spordi)väljakul, kuid “I will see You in court” on formaalsem ja tähendab otsest kohtukutset. Court.ee (Courtland OÜ) sai kõigepealt olla in court, et nüüd olla at court

Pakume endiselt korvpalli ja teiste spordiväljakute katteid و muud varustustust, kuid alates tänasest on peamiseks ärisuunaks see, et sa spordiväljakul mängijana või väljaku kõrval pealtvaatajana viisakas ja silmapaistev välja näeksid. Oma sõnumiga vaba aja särke võid tellida ka siis kui plaanid “kurameerida” või teisi “õnnetuste eest hoiatada”. 

I.wiIl.see.you@court.ee on täiesti toimiv e-mail, millele võivad kirjutada ka advokaadid, juristid, prokurörid ja teised, kui näiteks suvepäevade jaoks särke, pusasid, mütse või muud varustust vaja on. Vaid õigusalaseid teenuseid Court.ee ei paku. 

پرسش و پاسخ خاطره بازی فوتبال ای سی

تمامی سوالات، پاسخ ها و نتایج فینال بازی حافظه فوتبال EC که در شهر اوریسا، ایلیکو لایو برگزار شد.

مسابقات Tall Ships Races 3×3

امروز یک تورنمنت بین المللی 3x3 در واناساداما برگزار شد که تیم های The Tall Ships Races در آن شرکت [...]

Court.ee 3×3 Orissaare 2024

بیش از نیم صد بسکتبالیست جوان و پیر در مسابقات سنتی 3x3 که قبل از نیمه تابستان در اوریسا برگزار شد، به جهش پرداختند.

Court.ee اکنون 35 میز بسکتبال در انتخاب خود دارد

انتخاب تخته های بسکتبال در فروشگاه الکترونیک Court.ee با تولید کننده جدیدی که نام تجاری آن COURT است گسترش یافت. کمتر از 700 یورو [...]

Court.ee 3×3 Keila 2024

تابستان بسکتبال 3x3 Court.ee امروز با یک تورنمنت 3x3 در kossupark کیلا آغاز شد که در آن 135 بازیکن شرکت کردند.

Court.ee محصولات تبلیغاتی سفارشی برای شرکت ها

ما همکاری خود را با تولید کنندگان برجسته تبلیغات اروپایی آغاز کردیم تا چندین راه حل ویژه را به انتخاب لباس های ورزشی و تبلیغاتی اضافه کنیم.

این آخر هفته 3×3 در کیلا، تیم های حاضر در مسابقات انتخابی قهرمانی اروپا

این آخر هفته تیم های ملی 3*3 استونی در مسابقات انتخابی قهرمانی اروپا به میدان می روند، جوانان و آماتورها می توانند به [...]

Court.ee در مرحله افتتاحیه 3×3 EMV برنده شد

Court.ee / تیم HUNDID در مرحله افتتاحیه مسابقات قهرمانی الکسلا 3x3 استونی در رده زیر 13 سال که در میدان وابادوس برگزار شد، قهرمان شد.

fa_IRPersian