Kas “court” tähendab kohust või väljakut?

Kohtuistung korvpalliväljakul

Pilt on loodud korvpallijooni mittetundva tehisaru poolt

Milline inglisekeelne sõna tähendab nii “kosimist” ja “kurameerimist”, kui ka “õnnetusele kaasa kutsumist”? Kas “court” tähendab “väljakut” või “kohust”? Mis moodi võitis Court.ee “kohtus Eesti kohtusüsteemi” ning kuidas muutis Courtland OÜ Eesti seaduste edaspidiseid tõlgendusi? Kas tulevikus kohtume in court või at court(.ee)

Millised tähendused on sõnal “court”?

Court.ee domeen registreeriti Mõnusad Elamused OÜ poolt 2020. aasta septembris eesmärgiga hakata pakkuma korvpalli ja teiste spordiväljakute katteid ning -varustust. Kui 2021. aastal soovis Mõnusad Elamused OÜ muuta ärinime Court OÜ-ks ei läinud nimemuutus äriregistris läbi, kuna sõnal “court” on inglise keeles rohkem kui kaks tähendust, millest tuntuimad on “kohus” ja “väljak”. 

Google translate andmetel võib inglisekeelne sõna “court” lisaks tähendada ka “kuningakoda”, “õu” ja “õukond”, aga ka “kosima”, “kurameerima”, “peibutama” ning isegi “õnnetust kaela kutsuma”. See, et inglise keeles on sõna, mis erinevates lausetes võib tähendada nii “kurameerimist“, kui “õnnetuse kaasa kutsumist” on lõbus teadmine ka viktoriinide koostajatele. Kaks näidet: 

  • “He decided to court her for months with flowers and romantic gestures before finally asking her to marry him.”
  • “To ignore the safety warnings is to court disaster.”

Kuigi Court OÜ nime alt saadetud arved oleks tulevikus saanud ilmselt kiiremini tasutud, leppisime Tartu Maakohtu registriosakonna otsusega, et see nimi ei sobi kohe mitte, kuna “court” tähendab ka “kohust”. Oleks siiski võinud vaielda, kuna äriregistris on alates 2013. aastast ettevõte nimega Hukuman OÜ ja “hukuman” tähendab 44 miljoni filipiinlase keeles “kohust”.

Courtland OÜ kohtuvõit

2024. aasta märtsis sai registriosakond taotluse registreerida uus ettevõte nimega Court.ee OÜ. Taotlust ei rahuldatud samal põhjusel nagu varasemat nimemuudatuse soovi. Kuigi vaidlemiseks oli sel korral põhjust rohkem, ei hakanud me seda tegema, vaid valisime uueks ärinimeks Courtland OÜ. Eeldasime, et selle nimega probleeme ei teki ning reserveerisime ka domeenid courtland.ee ning courtland.eu.

Kui ka Courtland ei sobinud ja seekord põhjusel, et samanimeline linn on kuskil USA-s (Äriseadustiku  § 12. lg 5 nõuab sel juhul koha nimest eristavat täiendi lisamist), siis esitasime kümnete näidetega määrusvaide, milles mainisime, et Courtlandi nimeline ettevõte on ka kunagi varem Eestis tegutsenud ning näiteks Portlandi-nimelisi ettevõtteid on olnud lausa kaks. Kohtunikuabi pidi saadetud põhjendustega kas leppima või otsuse tegemiseks kohtunikule need edastama. Kohtunikuabi valis viimase variandi. 

28. märtsil 2024 sai Court.ee “kohtu vastu kohtuvõidu”, kus Tartu Maakohtu kohtuniku otsusel tuleb Äriseadustiku  § 12. lg 5 mõista edaspidi järgmiselt: 

  • Ärinimes ei tohi kasutada teiste riikide nimesi, näiteks “Läti OÜ”, “Austraalia OÜ” jne. 
  • Ärinimes ei tohi kasutada Eesti haldusüksuseid, näiteks “Rakvere OÜ”, “Orissaare OÜ” jt. 

Kaasus lahendab ka tänased olukorrad, kus mitukümmend Eesti ettevõtet kasutab mõne välisriigis oleva haldusüksuse nime.

Kohtuniku otsus realiseerus Äriregistris meeldejääval kuupäeval ehk Courtland OÜ registreeriti ametlikult 2. aprillil 2024 (2.4.2024).

I will see you @ court

Kokkuvõttes oli see õnneliku lõpuga lugu asjaosalistele siiski meeldejääv ja lõbus. See andis oma panuse ka seaduste edaspidisele tõlgendamisele ning võimaldas kirjutada selle artikli, mille sa oled nüüd lõpuni lugenud. Juhime tähelepanu, et inglisekeelses sõnamängus tähendab väljend “I will see you at court“, et ma kohtun sinuga (spordi)väljakul, kuid “I will see You in court” on formaalsem ja tähendab otsest kohtukutset. Court.ee (Courtland OÜ) sai kõigepealt olla in court, et nüüd olla at court

Pakume endiselt korvpalli ja teiste spordiväljakute katteid ning muud varustustust, kuid alates tänasest on peamiseks ärisuunaks see, et sa spordiväljakul mängijana või väljaku kõrval pealtvaatajana viisakas ja silmapaistev välja näeksid. Oma sõnumiga vaba aja särke võid tellida ka siis kui plaanid “kurameerida” või teisi “õnnetuste eest hoiatada”. 

I.wiIl.see.you@court.ee on täiesti toimiv e-mail, millele võivad kirjutada ka advokaadid, juristid, prokurörid ja teised, kui näiteks suvepäevade jaoks särke, pusasid, mütse või muud varustust vaja on. Vaid õigusalaseid teenuseid Court.ee ei paku. 

Personaalsed reklaamsärgid sünnipäevapeoks

Kui sünnipäev või muu tähtpäev lähenemas, siis üllata osalejaid personaalsete reklaamsärkidega.

Saksamaa suurim hulgimüüja lisas valikusse üle 6100 toote

Saksamaa suurim reklaamiriiete tootja L-Shop-Team lisas Court.ee valikusse üle 120 brändi ja 6100 toote. Vaata: [...]

Koostöö Tšehhi suurima reklaamriiete tootjaga

Court.ee alustas koostööd Tšehhi suurima reklaamrõivaste tarnija Malfiniga, kelle ladudes on saatmiseks valmis ligi 20 [...]

Court.ee reklaamkingituste valikus on üle 20 000 toote

Oma ettevõtte logo ja sõnumiga reklaamkingituse leiad Court.ee poest. Meie valikus on üle 20 000 [...]

Ülevaade 2024 suve 3×3 turniiridest

Vaata üle suvine 3x3 kalender, pane ka oma tiim kirja ning ela kaasa Eesti 3x3 [...]

Court on nüüd 12 keeles

Court.ee on nüüdsest saadaval lisaks inglise keelele ka soome, ukraina, läti, leedu ja vene keeles.

Võhandu maratoni ümberkäimised Viira veskitammil 2024

Vaata 23 minutilist videokokkuvõtet Võhandu maratoni ümberkäimistest Viira veskitammil.

Court.ee kestvuskrossi EMV avaetapil 2024

Valgamaal, Vilaskis toimunud kestuskrossi Eesti meistrivõistluste avaetapi võitis 40+ arvestuses Court.ee logodega sõitnud Priit Palatu.

etEstonian